Výzva na fanúšikovský kvantový skok
Keď to dokázali opice, tak to dokážeme aj my, či?
Často a rád chodím na rôzne športové podujatia, turnaje, zápasy, či majstrovstvá. Vlastne je jedno či sa jedná o horskú ligu, amatérske preteky, majstrovstvá sveta alebo olympiádu. So záujmom pozorujem správanie fanúšikov, našich aj tých zahraničných a ich prepojenie s hráčmi na ihrisku.
Poviem vám, precítiť na vlastnej koži liverpoolske You´ll Never Walk Alone aspoň raz za život by chcel určite každý. V porovnaní so zahraničím, máme čo dobiehať. Podobne, ako v ostatných oblastiach života, začíname aj tu strácať dych a vlak s názvom „fanúšikovský Expres“, zdá sa, sa nám vzďaľujú rýchlejšie, ako Peter Sagan pri svojich famóznych špurtoch.
Po práve sa skončených MS v hokeji zo všetkých strán počúvame, ako sa Slovenskí diváci so svojou mentalitou stávajú len dvojtýždňovými fanúšikmi a po prvých prehrách, hlavne kritici. K tomu výdatne dopomáhajú niektoré média a „experti zo sociálnych sietí“. Často mám pocit, že zabúdame na význam slova „fanúšik“, ktorý stojí za tými svojimi v dobrom aj zlom. Že my Slováci fandíme len vtedy, keď sa vyhráva a keď je nepriaznivý vývoj a hráči potrebujú našu pomoc, tak sa k nim obraciame chrbtom. Na škodu nás všetkých.
Bol som veľa krát svedkom, keď vlastní diváci, ale aj funkcionári a sponzori vo VIP priestoroch po prvých zahodených šanciach začali častovať svojich škaredými nadávkami a chrliť oheň a síru na trápiacich sa športovcov. VIP sektor, ako by im dodával čarovnú energiu moci, ktorou môžu všetkých a všetko hodnotiť, kritizovať a znevažovať. Akoby sme zabudli, že šport nám všetkým ma prinášať radosť, zábavu, vyznávanie hodnôt fair-play a hlavne posúvať nás po stránke ľudskej, ak sme si šport vybrali za svoju cestu poznania. Keď sa opýtam takýchto krikľúňov, čo im okrem pocitu „nadradenosti a povýšenectva“ nezmyselná kritika dáva, tak len pokrčia plecami a utrúsia: “veď sme si zaplatili, tak môžeme kričať, šak je demokracia“.
Takíto „tiežfanúšikovia“ nevedia, ako funguje zákon príťažlivosti-rezonancie a ako ne/priamo vplývajú a prispievajú svojou troškou k slabým výkonom svojich miláčikov. Každá myšlienka, či už vyjadrená slovne alebo len tak v duchu smerom k hráčom, zanecháva vo vnútri hráča veľkú, hoci neviditeľnú stopu. Je to energia, ktorá sa zhmotňuje v podobe premenených, či nepremenených šancí, v podobe top, či katastrofálnych výkonov. Som presvedčený, že aj tieto fanúšikovské „myšlienkové šnúry“, môžu hráčom nielen doslova, ale hlavne do písmena zviazať nohy, či naopak im dodať ľahkosť a pohodu.
Je dôležité, aby sme si to uvedomili a zmenili fanúšikovský pohľad a postoj. Buďme žičliví, trpezliví a prajní smerom k našim športovcom, reprezentantom, vo viere a za predpokladu, že aj druhá strana dáva do toho všetko. My svojou energiou fandenia, či kritiky, máme veľký podiel na úspechoch, či neúspechoch našich športovcov. Preto sa nechajme inšpirovať fenoménom „Stej opice“. V krátkosti vám prerozprávam odborníkmi spravené pozorovanie opíc a čaro kvantového skoku. Kto sa o kvantovú teóriu len trochu zaujíma vie, že vo Vesmíre je všetko vzájomne prepojené a informácie sú uložené v tzv. kvantovom poli.
Fenomén „Stej opice“ vedci pozorovali u druhu Macaca fuscata na ostrove Koshima. Mladá samička, ktorú volali Imo, zistila, že zemiaky sa dajú umyť v potoku a sú oveľa chutnejšie, ako tie zablatené. Naučila to svoju matku. Podobne to spravili aj spoločníčky Imo a informáciu predali svojim matkám. Počas piatich rokov sa postupne niektoré mladé opice na ostrove Koshima naučili umývať zemiaky. Napriek tomu, ešte existovala skupina opíc, ktoré stále jedli zablatené zemiaky. A potom nastalo niečo prekvapujúce. Nevie sa presne, aká početná bola skupina opíc, ktorá si zemiaky umývala, dajme tomu, že ich bolo 99. Ďalšia opica, ktorá sa to naučila bola stá. A toho dňa sa stal zázrak, do večera každá z opíc stáda začala umývať zemiaky pred jedlom! Stá opica spôsobila zlom, dala do pohybu určité množstvo energie, ktoré spôsobilo kvantový skok a zasiahlo to celé stádo. Najväčším prekvapením pre pozorovateľov bola skutočnosť, že sa zvyk umývať zemiaky okamžite preniesol aj na iné ostrovy a pevninu.
Fenomén stej opice je teória, podľa ktorej keď pracuje určité množstvo ľudí na niečom, tak po prekročení určitého bodu, počtu, stačí, ak sa pridá jedna osoba a zmení sa hierarchia hodnôt u všetkých a misky vás sa naklonia na tú požadovanú stranu. Zaujímavé však? Prečo potom nevyužiť tento fenomén pred blížiacimi sa ME vo Francúzsku?! Že neviete, kto bude ten stý fanúšik? To vôbec nevadí. Buďme ním všetci. Začnime pekne od seba, nastavme svoju fanúšikovskú myseľ pozitívne smerom k našim hráčom. Vlievajme im pozitívnu energiu počas celého zápasu, keď sa darí, aj keď sa spravia chyby. Stále verme, že naši hráči na ihrisku robia správne rozhodnutia, pôjdu na hranicu svojich fyzických a psychických síl a práve tá naša energia im bude nápomocná pri prekonávaní neľahkých prekážok. Spoločne môžeme dokázať nemožné, spoločne môžeme prispieť k tomu, že rozlohou malé Slovensko bude podávať srdcom veľké výkony a naši chlapci svojimi výsledkami pobláznia veľkých aj malých a Slovensko opäť zažije krásne chvíle. Som presvedčený, že fenomén stej opice nám k tomu pomôže.
Tak čo, idete do toho? Aj vy chcete byť tým stým fanúšikom, ktorí preklopí misku váh na našu stranu? Blahoželám, rozhodli ste sa správne a v mene všetkých skutočných fanúšikov vám ďakujem 🙂 PS: tento mail je voľne šíriteľný, ba priam žiaduco šíriteľný 🙂