Perex

Góly v nadstavenom čase a ich postupové čaro.

Futbalová reprezentácia Slovenska U-17 s postupom na ELITE ROUND.

V našich zemepisných šírkach, ak padne gól v nadstavenom čase, zvykneme hovoriť, že je to dielo náhody. Ak sa to zopakuje u jedného mužstva v priebehu nejakého kratšieho časového úseku, tak zdupľujeme a povieme, že sa k nim priklonila Šťastena. Ako potom nazvať to, čo sa podarilo naším mladým futbalovým reprezentantom U-17 v prvom kole kvalifikácie na ME v Maďarsku, keď v priebehu šiestich dní v troch zápasoch /Gruzínsko, Maďarsko, Rumunsko/dali tri góly v nadstavenom čase, ktoré znamenali cenné body zaručujúce postup z prvého miesta?! Futbalový zázrak? V každom prípade stojí to za pozornosť a zamyslenie.

Som vďačný, že som ako člen realizačného tímu mohol byť svedkom tohto „zaujímavého počinu“ našich mladých futbalistov a mohol precítiť a vychutnať radosť z postupu. To, že to bola nielen zaujímavá a vyrovnaná skupina, hovoria štatistické ukazovatele, ale na strane druhej aj často výkonovo a gólovo turbulentné prestrelky, kde o výsledkoch rozhodovali maličké detaily, či posledné sekundy zápasov. Ak by sa to hralo v apríli, tak skonštatujeme, že výkony mali nádych aprílového počasia so všetkým, čo k tomu patrí.

Určite po tejto kvalifikácii naši futbaloví odborníci, tréneri a špecialisti budú rozoberať a analyzovať herné štýly, systémové veci, silné aj slabšie stránky našej defenzívy, či ofenzívy. Ich pozornosti neújdu útočné a obranné štandardky, individuálne zručnosti toho, či onoho hráča a rozoberú náš futbalový stroj do najmenších súčiastok tak, aby sme do Elite Rounde poskladali ešte lepší, jagavejší a hlavne výkonnejší futbalový stroj, ktorý sa smelo postaví a vyzve aj futbalovo silnejšie krajiny v boji o postup na ME. V porovnaní s úspešnou reprezentáciou U-17, ktorá v roku 2013 úspešne reprezentovala našu krajinu a postúpila až do semifinále ME a zo skupiny na MS, tak táto partia „nejavila“ známky toľkých osobností, lídrov v porovnaní s „čmelíkovcami, hromadovcami, lesniakovcami, či haraslínovcami“. Tiež neboli tak medzinárodne ostrieľaní, nakoľko všetci až na jedného sú hráči našich slovenských klubov. Tento tím navonok pôsobil kolektívne, tímovo, ale dosť tajuplne až záhadne. Ale som presvedčený, že v každom z nich drieme neskutočný potenciál, ktorý sami hráči ešte celkom neukázali, či nám trénerom sa nepodarilo ho ešte naplno odkryť. Ja by som sa chcel zamerať na oblasť, ktorá je určite menej prebádaná, ťažšie uchopiteľná a preto často prehliadaná, či zatracovaná. A tou je mentálna alebo psychická stránka nášho tímu. Čo by sme vedeli po týchto kvalifikačných zápasoch a hlavne výsledkoch , ktoré sa rodili v nadstavenom čase skonštatovať? Možno to, že naše mužstvo má charakter, pevnú vôľu, hralo do posledného hvizdu rozhodcu a tým si zaslúžilo odmenu v podobe víťazstva! Ale ako tieto hodnoty odmerať, čo všetko sa za tým skrýva? Ponúkam netradičné, pre niekoho možno neprípustné až neuveriteľné videnie tohto fenomému. Prv, ako ma začnete „slovne linčovať“, či hádzať do mňa kameňmi, prezradím, že nie som v tom sám a na pomoc si zoberiem „ochranný štít“ s názvom „Marián Jelínek“, ktorý mi pomôže objasniť niektoré veci medzi nebom a zemou Že kto je ten Marián? Mnohí ho poznáte, ako osobného kouča Jaromíra Jágra, ďalší, ako úspešného hokejového trénera a niektorí, ako „mentálneho guru“. Ja som priaznivec jeho „učenia“, ktoré podporujem a každodenná prax ma utvrdzuje v tom, že výkon športovca sa skladá z prieniku troch veličín:

  1. Výkon fyzického-bunečného tela, ktoré je najviac prebádané a športovcami a ich trénermi najviac trénované po stránke kondičnej, technickej, aj taktickej. To všetko je doplnené najnovšími poznatkami pitného režimu, stravy, či doplnkami výživy a nezanedbateľnú časť tohto procesu majú aj regeneračné /masážne fyzioterapeutické, či chiropraktické / procedúry.
  2. Druhou zložkou výkonu športovca je tzv. STAV MYSLI. Nastavenie športovca v hlave. Vychádzam z premisy, že tam kde sa stretnú dvaja rovnako dobre pripravení športovci po stránke kondičnej, technickej a taktickej, víťazí ten, ktorý je lepšie nastavený v hlave. A je úplne jedno, či niekto je cholerik, sangvinik, či flegmatik…Čiže zmyslom našej práce nie je meniť športovca po stránke psychickej, ale dostávať ho do stavu tzv. Zóny, v ktorej dosahuje maximálne výkony. Dôležité je povedať aj to, že Cesta do Zóny, nie je na predpis a „rovnaký recept“ a každý športovec sa do nej dostáva inými cestičkami. O to dôležitejšia je participácia a podpora trénera, aby umožnil hráčom vstúpiť do tohto priestoru, ktorá pôsobí, ako zázračný elixír života s nádychom zázraku. Tento STAV MYSLI ide ruka v ruke s tréningom fyzického tela a futbalových zručností. Tu neobstojí konštatovanie, že sme národ, ktorý vie podávať výkony len pod tlakom a krikom! Ale práve genialita trénera a jeho skúsenosti sú zárukou, či hráč podá optimálny výkon.
  3. Treťou zložkou športového výkonu sú tzv. NEFYZIOLOGICKÉ ENERGIE, neviditeľné, ale o to viac účinné. A tí, ktorí ich vedia využívať pri svojom výkone sa hrdia titulmi majstrov sveta, či Európy a aj tým sa líšia od svojich menej úspešných, či priemerných súperov.

Predstavme si všetky zložky športového výkonu, ako mohutný košatý strom, kde koruna je naše fyzické telo, kmeň je stav mysle a korene sú nefyziologické energie. Korene podobne ako nefyziologické energie tiež nevidíme, lebo sú ukryté pod zemou, ale od nich závisí „výkon stromu“-jeho úrodnosť, a kvalita plodov… Podobnosť športového výkonu s prírodou-stromom nie je náhodná, obrazne dokumentuje vzájomnú prepojenosť a spolupatričnosť. Ak je harmónia v týchto oblastiach, potom je športový výkon na vysokej úrovni a môže hraničiť s tým, čo nazývame zázrak. Ako som spomenul vyššie, futbalové schopnosti našich mladých reprezentantov budú analyzovať odborníci a tréneri. Určite bez veľkého futbalového kumštu hráčov a taktického myslenia trénerov, by tieto výsledky a góly v nadstavenom čase neboli možné. Tiež je pravda, že kto chcel vidieť v našej hre chyby, tak ich videl, kto chcel vidieť technické nedostatky, tiež tam boli. Ale bolo tam aj mnoho krásnych futbalových momentov, striel, gólov, obranných zákrokov a bojovnosti. Ozaj, všetko je to uhol pohľadu a zameriavanie našej pozornosti.

A z môjho „videnia“, sme čerpali veľa energie aj zo zdroja, ktorý môžeme zaradiť pod nefyziologické energie, s názvom tímová chémia. Je pravda, že tento druh energie sa nedá merať, nedá vážiť, nedá uchopiť a nedá sa ani vidieť, či počuť našimi zmyslami. Ale som presvedčený, že ho vieme precítiť srdcom a to úplne stačí k tomu, aby sa diali zázraky. Do tejto víťaznej mozaiky prispel každý, či to bol člen realizačného tímu, každý hráč, fanúšik, či podporovateľ mladej reprezentácie a nesmieme zabúdať ani na vytvorené výborné podmienky zo strany SFZ. Všetko zapadlo do seba tak, že energia pod názvom tímová chémia „zafungovala“ a zhmotnila sa v podobe postupu.

Na veciach, ktoré ťažko opísať, či uchopiť sme pracovali s hráčmi aj tým, že sme sa mentálne naladili na jednotnú vlnovú dĺžku, ktorú sme pracovne nazvali „VIKTÓRIA U-17“ a ktorej cieľom bol postup. Ďalšou veľmi dôležitou súčasťou postupu bola prajná a pohodová atmosféra, ktorá vládla počas celej prípravy. Tréner Hudec je známi tým, že ma rád pri práci pohodu a prajnú atmosféru. Svojim vyžarovaním vlieval pokoj hráčom a členom realizačného tímu. Veľmi dôležitá je aj sebarealizácia každého člena realizačného tímu, ktorého tréner Hudec bral, ako partnera pri napĺňaní spoločného cieľa, s vedomím, že najväčšiu zodpovednosť má na svojich pleciach. Každému, kto si o to požiadal dal priestor pri práci s hráčmi, či tímom, pýtal sa a načúval všetkým. Dokonca na reprezentačnej úrovni použil málo vídanú vec, že jeden tréning po dôkladnej rozcvičke si hráči menežovali sami a všetci sme si to užili. To bol jasne vyslaný signál, že hráči a tréneri sú na jednej lodi a tým sa ešte viac utužila dôvera tréneri-hráči.

A možno ku kľúčovým a rozhodujúcim faktorom prispeli tiež energie, ktoré môžeme nazvať energiami medzi „nebom a zemou“, v podobe individuálnych modlitieb, či rituálov hráčov a trénerov, energie „víťazných mantier“, ktoré sme zapli už dávno pred prvým kvalifikačným zápasom. Ďalej sem môžeme zaradiť aj vizualizácie samotných hráčov, ktoré si robili pred zápasmi, či vyskladanie víťaznej mozaiky, do ktorej každý vložil kus svojho JA a svoju NAJ hodnotu pre dobro tímu. Možno to bolo aj o tom, že hráči pochopili, že dôležitá je ich vnútorná motivácia na rozdiel od tej z vonku, ktorá funguje ako smrad. Chvíľu ju cítiť a potom vyprchá, ale vnútorná ostáva s nami. Zájdem ešte ďalej a čo keď na naše góly mal pozitívny vplyv Spĺn mesiaca, ktorý kulminoval v tomto týždni a bol elementom, ktorý poháňal našich hráčov?

Nech je to tak, či onak, kvalifikačný turnaj dopadol pozitívne, treba sa z tohto úspechu tešiť, poďakovať všetkým, ktorí sa o to pričinili a nezabúdať na klubovú úroveň, z ktorej naši hráči-reprezentanti vzišli a do ktorej sa po dobre odvedenej práci vracajú späť, aby pozdvihli úroveň našej ligy, motivovali svojich spoluhráčov k lepším výkonom a väčšej konkurencii.

V každom prípade táto kvalifikácia všetkým nech slúži nielen ako odmena, ale hlavne ako záväzok a nastavenie zrkadla. Pre každého hráča, nech je zdrojom a inšpiráciou do ďalšej práce vo všetkých oblastiach výkonu. Pre trénerov, nech je studnicou nových informácii o svojich hráčoch, aby ich mohli zodpovedne a kreatívne viesť na ich ďalšej futbalovej ceste. A pre ostatných zainteresovaných, nech táto úspešná kvalifikácia nám dodá novú motiváciu, že práca v našich často zatracovaných a neprajných podmienkach má zmysel, lebo títo hráči sú našou budúcnosťou.

Nech podaná pomocná ruka Futbalového Boha a Pani Šťasteny pôsobí na nás všetkých, ako výzva a záväzok zároveň vo viere, že môžeme dosiahnuť veľké veci, ak uveríme sebe a svojim schopnostiam. Teraz nechám na vás, či si začnete po prečítaní týchto riadkov ťukať na čelo alebo prijmete informácie ako inšpiráciu, že o osude zápasu môžu rozhodnúť okrem futbalových zručností aj „neviditeľné energie“, či stav mysli a začnete sa zaujímať aj o tieto neprebádané oblasti športového výkonu?

Páčil sa Vám článok? Prepošlite ho ďalej: