Tréneri MFK Ružomberok besedovali s mentálnym trénerom Miroslavom Mackulínom

Nie nadarmo sa hovorí, že dobrý tréner musí byť zároveň aj psychológ. Táto stará pravda platí v mládežníckom futbale pravdepodobne dvojnásobne. Počas minulého týždňa sa preto uskutočnila v ZŠ Kľačno beseda našich mládežníckych trénerov s mentálnym trénerom SR „17“, Miroslavom Mackulínom. O priebehu stretnutia sme sa rozprávali so športovým riaditeľom mládeže Štefanom Mojským, mentálnym trénerom Ing. Miroslavom Mackulínom a našim dorastencom Samuelom Lackom.

Štefan Mojský: ,,Takéto stretnutia tu veľmi chýbali“

Športový riaditeľ mládeže, Štefan Mojský, netajil spokojnosť s uskutočnenou besedou a priblížil nám jej priebeh.

Aký bol cieľ besedy a ako prebiehala?

,,Prvoradý cieľ besedy bol, že pán Mackulín nás v klube oboznámil so svojou prácou, ktorú v 1. časti prezentoval všetkým mládežníckym trénerom. Priebeh stretnutia:

  • prezentácia svojho projektu,
  • prezentácia testovania hráča a reprezentanta SR „19“ Samuela Lacka,
  • odpovede na otázky trénerov – beseda.“

Čo nové si naši tréneri odniesli z besedy a čo by sa dalo uplatniť v klube?

,,Po stretnutí s pánom Mackulínom sme na druhý deň na našej porade trénerov rozobrali besedu. Zhodli sme sa, že takéto stretnutia na našom ,,futbalovom trhu“ veľmi chýbali. Každý tréner potrebuje podnety ako svoju prácu s hráčmi prehodnotiť a zamyslieť sa nad vecami, ktorými sa možno ešte nikdy nezaoberal. Témy ako napríklad: dokonalejšie poznať svojich hráčov, ako s nimi potom pracovať, čo od nich na základe poznania vyžadovať, ako pristupovať k jednotlivcom, ako využiť maximálny potenciál hráča v hre, ktorého dokonale poznáme po psychickej stránke, ako vytvoriť hráčovi pozíciu v kolektíve, aby bol uznávaný ostatnými, ako vytvoriť tím, ktorý ,,šľape“. Na klubovej úrovni sa dá práca mentalistu využívať väčšinou individuálne pri rôznych psychických stavoch jednotlivých hráčov, čo má kladný a pomerne rýchly efekt.“

Miroslav Mackulín považuje za dôležitú dôveru medzi hráčom a trénerom

Miroslav Mackulín pracuje ako mentálny tréner pri reprezentácii SR „17“.

Táto pozícia je na Slovensku pre mnohých neznámy pojem, skúste priblížiť čo je náplňou tejto práce?

,,Zastávam názor, že komplexný tréning športovca, teda aj futbalistu, by mal pozostávať z týchto oblastí: kondičná príprava, technicko-taktická a mentálna. Mnohí tréneri a hráči týmto jednotlivým oblastiam priradzujú aj percentá dôležitosti. Ja som za harmóniu a určitú rovnováhu, preto hovorím, že je potrebné sa venovať všetkým oblastiam vážne a hlavne pravidelne. Mojím poslaním, ako mentálneho trénera, či kouča, je úzka spolupráca s členmi realizačného tímu a hráčmi pri optimalizácii ich výkonu. Ponúkam iný uhol pohľadu, iné videnie situácie, nielen čisto futbalové, ktoré je veľakrát veľmi ,,úzkoprsé a konfrontačné„. Každý futbalový tréner a hráč sú špecifickí, originálni, majú svoje silné stránky a preto aj prístup by mal byť individuálny, hoci futbal je kolektívna hra. Ja pomáham hráčom a trénerom ,,spoznať seba samých“ a objavovať ich skrytý potenciál. Len ten tréner je úspešný, ktorý má výsledky a dokáže vyskladať silný tím. Každý potrebuje poznať svoje miesto v rámci víťaznej mozaiky, potrebuje poznať tímové ciele, pravidlá. Tiež dôležitou témou fungovania tímu je správna komunikácia, práca s emóciami, zvyšovanie sebavedomia, byť koncentrovaný, nájsť rovnováhu tréningu a regenerácie a tu spadajú aj veci, ako sú predzápasové rituály a práca s energiami. Toto sú v krátkosti témy, ktoré sa snažím ponúknuť hráčom, tímu a trénerom.

Mojim krédom je známy výrok R. W. Emersona: ,,Ver ľuďom a oni budú veriť tebe, pristupuj k nim, ako by boli veľkí a oni vyrastú.“

Som presvedčený, že vzťah tréner – hráč by mal byť partnerský. U nás sa častokrát stretávam s tým, že hráči, či tréneri si myslia a následne aj konajú, že sú na opačných stranách barikády, nie na jednej lodi. Potom takýmto dôsledkom sú neadekvátne výkony, výsledky, stres a frustrácia. Preto by sa nemalo o ,,dobrej tímovej chémii“ len rozprávať, ale spraviť pre to maximum. A bez vzájomného porozumenia a dôvery to nejde. Viac o veciach súvisiacich s mentálnou prípravou sa dozviete na stránke www.mojkouc.com.“

V ktorých krajinách, prípadne kluboch, sa najviac využívajú schopnosti mentálneho trénera?

,,Samozrejme, že post mentálneho trénera, či kouča, som nevymyslel ja a ako všetko, postupne k nám prichádzalo alebo prichádza z východu, resp. západu, podľa toho, aký – izmus práve vyznávame. Moje dcéry študovali a hrali basketbal v Kanade a tam táto oblasť funguje dokonale. Preto som sa tam vybral na štúdium a získanie nových skúseností. Vo veľkom to praktizujú nielen Američania, ale všetci, ktorí vedia o čo ide a chcú napredovať. Lebo tam, kde sa stretnú dvaja rovnako dobre fyzicky, technicky a takticky pripravení súperi, zvíťazí ten, kto ,,vyhrá v hlave“.“

Od koho prišla iniciatíva na zorganizovanie besedy v Ružomberku?

,,Poznáme sa s vaším športovým riaditeľom pánom Kurillom, s ktorým sme spolupracovali pri basketbalovej reprezentácii U18. Pred pár dňami som sa vracal zo Žiliny, kde som mal sedenie s Robom Pichom, chlapcami z U17 a trénerom Guľom a zastavil som sa na kamarátsku debatu aj v Ružomberku. Okrem iného sme preberali aj dôležitosť mentálnej pripravenosti hráčov v dnešných podmienkach, kde sú vystavení veľkému tlaku a očakávaniam trénerov u vás v MFK. Úspešne sa to zrealizovalo a z plánovanej hodiny sa to natiahlo na dve a pol, ale bolo to veľmi pozitívne. Samozrejme treba sa opýtať na názor aj druhej strany, trénerov a hráča Sama Lacka z U19, ktorí tam boli, či ich to obohatilo. Ale zdôrazňujem, je to o koncepčnej práci, nie o jednorázovke.“

Počas besedy ste robili mentálne testy na dorastencovi Samuelovi Lackovi, ako prebiehalo toto testovanie?

,,Samo si túto diagnostiku spravil v kľude doma, cez počítač na našej stránke. Jedná sa o zaujímavú metódu, ktorá funguje na báze farebno-slovných asociácií a práci podvedomia. Nie je to nič zložité, ale množstvo ukazovateľov, ktoré táto diagnostika ukáže, vám krásne poodhalia a odkryjú potenciál, ktorý sa skrýva v hráčovi a vy o ňom ani neviete. Je to veľká pomoc pre hráčov a hlavne pre trénerov, spoznať svojich hráčov dokonale, lebo odkryjú aj veci, ktoré pri bežnej komunikácii nemáte šancu zachytiť. Tých ukazovateľov je veľa, ale niektoré spomeniem. Ako hráč znáša záťaž, ako je psychicky pripravený na zápas, tréning, aká je hodnota jeho energie, či je pretrénovaný, aké má sebavedomie, aké role v rámci tímu mu najviac svedčia, aké má útočné a obranné danosti, ktoré slová mu spôsobujú stres a podobne.“

Ako člen realizačného tímu SR „17“ máte často možnosť sledovať konfrontácie našich mladých futbalistov so zahraničnými výbermi. V čom je z vášho pohľadu rozdiel v prístupe trénerov k hráčom v zahraničí a u nás? V čom by sme sa mali zlepšovať?

,,Ako som spomínal, každý hráč aj tréner je originál. Všetci máme určité danosti, s ktorými sme sa narodili. Ale veľa vecí vieme aj počas kariéry naštudovať, či naučiť sa od svojho okolia, ktoré nás tiež kreuje, či sa to niekomu páči alebo nie. Preto hráči a ich hra počas zápasu sú ,,odrazom – zrkadlom“, samotných trénerov a toho, čo ich počas tréningov naučili. Žijeme rýchlu, uponáhľanú dobu, kde vládnu často peniaze a berú sa len víťazstvá. Myslím si, že hlavne v mládežníckych kategóriách by sme mali zmeniť prístup nazerania na výchovu mládeže, ale chce to samozrejme systémové opatrenia, napríklad zo strany SFZ resp. všetkých zainteresovaných klubov, nie iba jedného, dvoch. V súčasnosti u nás všetko snaženie trénerov je orientované na výsledok, potom k tomu ,,tlačia“ hráčov, tí sú pod stresom, vytráca sa radosť, hravosť a potom sa čudujeme, že v kritických situáciách sa hráč bojí zobrať na seba zodpovednosť, lebo čo ak pokazí prihrávku, či strelu? Nechce byť kritizovaný, tak radšej sa o to ani nepokúsi. Ale to nie je cesta! Všíma si, ak zahraniční tréneri nabádajú hrať svojich hráčov aj za cenu rizika a ak sa pritrafí aj chyba, neriešia to krikom, ale usmerňovaním a opätovným nabádaním, aby to hráč opäť zobral na seba aj v ďalšej zložitej situácii. Som presvedčený, že aj u nás máme mnoho trénerov, ktorí vyznávajú tvorivosť, radosť z hry, chybu vnímajú nie ako niečo zlé, ale ako súčasť hry a dôverujú svojim hráčom, keď sa vyhrá aj prehrá. Uvedomujú si, že nedá sa len vyhrávať, ale naopak, práve prehra nás veľakrát vie posunúť ďalej. Vážim si našich trénerov za prácu, ktorú robia, viem, že to veľakrát majú veľmi ťažké a zložité a preto by potrebovali viac pochopenia a trpezlivosti zo strany manažmentu, rodičov aj hráčov. Ale opäť sme pri ústretovej komunikácii a porozumení.“

Samuel Lacko: ,,Mal som možnosť rozmýšľať nad sebou“

Ako vnímal mentálny test Samuel Lacko?

,,Mentálny tréner pán Mackulín nás, celú U19, kontaktoval cez trénerov. Mali sme vybrať jedného spomedzi celého tímu, ktorý sa toho nebojí a keď sa väčšina chalanov vtedy pozrela na mňa, tak som nemal moc na výber. S pánom Mackulínom som sa spojil cez mail, dal mi info o tom teste, ja som mu dal nejaké informácie o mne, čo sa týka postu a tak. Ak sa mám priznať, zo začiatku som sa trošku bál, že mi tréner zistí nejakú vadu. Test prebiehal tak, že som mal na výber osem farieb, z ktorých som si mal vybrať od najobľúbenejšej po najmenej obľúbenú. Vlastne všetky prvé tri otázky boli založené na niečom podobnom. Potom ostatných asi 125 otázok bolo vlastne takých, že som mal jedno slovo medzi všetkými farbami a ja som mal označiť tri, podľa toho, ako na mňa to slovo pôsobí. Počas celého testu som bol veľmi zvedavý na výsledok.“

Samotný výsledok testu je obsiahly. V tomto prípade sa skladal z osem papierov A4. Aké mal pocity testovaný futbalista pri čítaní záverov?

,,Výsledok ma veľmi prekvapil, lebo drvivá väčšina toho, čo mi vyšlo, bola úplná pravda.“

Bolo by pravidelné testovanie prínosom pre ružomberský futbal?

,,Tento test ma veľmi zaujal hlavne preto, lebo som mal možnosť rozmýšľať nad sebou, uvedomiť si nejaké chyby a pokúsiť sa ešte viac zdokonaliť. Myslím si, že tento test by bol veľmi vhodný pre náš tím U19, keďže sa nám v poslednej dobe veľmi nedarilo a verím tomu, že by to veľmi pomohlo, pretože viem akí sme silní tím a viem, že môžeme poraziť každého, keby sme boli v prvom rade pripravení mentálne.“

gallery
Páčil sa Vám článok? Prepošlite ho ďalej: