ŠKRIEKAJÚCE STRAKY, ČI BYSTRÍ SOKOLÍCI?

REŠTART NAŠEJ FUTBALOVEJ SÚŤAŽE A JEHO DÔSLEDKY…

V týchto dňoch uzrelo svetlo sveta rozhodnutie ligových klubov a ÚLK o reštarte našej najvyššej futbalovej súťaže. Všetci sme za týmto rozhodnutím trpezlivo a dlho čakali, domnievajúc sa, že to bude múdre rozhodnutie, za ktoré dáme klubovým funkcionárom palec hore. Bohužiaľ, rozhodnutie o skrátenom zápasovom režime s nevypadávajúcim mužstvom z 1.ligy a nepostupujúcom z 2.ligy, môžeme pokladať skôr za vyliahnutie škriekajúcej straky, ktorá si za každého počasia ide to svoje síce inteligentne, ale zištne a prospechársky. Nedočkali sa tí, ktorí očakávali vyliahnutie dravého, odvážneho sokolíka, po ktorom personifikovane voláme aj našich mladých futbalových reprezentantov.

Mnohí vymenili krátkodobý klubový prospech za nadčasové rozhodnutie s bonusmi v budúcnosti. Neuvedomujeme si dôsledky, len neúnavne pílime pod sebou konár, ktorý sa skôr či neskôr pod nami zlomí a náš pád bude bolestivejší, ako sme si mysleli. Prečo? Z jednoduchého dôvodu. Každým rozhodnutím vo vláde, únii, v klube, tíme, dávame navonok jasný signál, aké hodnoty, kvality sú v našom vnútri, akú športovú filozofiu uznávame, ctíme a pestujeme. Tiež týmto konaním a rozhodnutiami jasne profilujeme našu mladú nastupujúcu generáciu a dávame im signál, akých ľudí, akých športovcov z nich chceme vychovať… Či škriekajúce straky alebo bystrých a odvážnych sokolíkov?

V živote a prírode všetko so všetkým súvisí, nádych s výdychom, príliv s odlivom. Len my ľudia si myslíme, že svojim rozumom, vypočítavosťou a osobným prospechárstvom si budeme veci meniť tak, ako to podľa situácie vyhovuje nám, nehľadiac na dôsledky z toho plynúce. Zabúdame na to, že takéto krátkozraké rozhodnutia zanechávajú dlhodobé stopy nielen v nás, ale hlavne na našom okolí.

V prírode, najslabší jedinci neprežijú, stanú sa potravou v rámci prirodzeného reťazca, hoc je to pre nás ľudí občas kruté a nepochopiteľné, ale len tak živočíšne druhy môžu prežiť a vyvíjať sa. My ľudia, občas spravíme rozhodnutie, ktoré sa navonok javí ako prospešné, humánne, dobročinné, ale v konečnom dôsledku ten odkaz pre mladých je kontraproduktívny a alibistický . Myslím, že taký odkaz sa podaril ÚLK a klubom, /česť výnimkám Slovan, Žilina, Trnava/, ktorí potlačili podstatu športu, ktorá je postavená na víťazstvách a prehrách, postupujúcom a vypadávajúcom. Ukázalo sa, že ak je možnosť B, tak väčšina klubových funkcionárov rýchlo a unisono zopakuje, B…..B,B, je správne, ale v reprezentačných barážových zápasoch o postup na ME budeme všetci do jedného očakávať len víťazstvá a postup, lebo inak by to bola hanba. Toto sú naše slovenské paradoxy reality a očakávaní…

Asi nie nadarmo stará múdrosť hovorí, že vrana k vrane sadá, rovný rovného si hľadá. Potom nečudo, že takto zmýšľajúci majiteľ, pritiahne k sebe rovnako zmýšľajúceho funkcionára klubu. Spoločne si vyberú rovnako zmýšľajúceho a ľahko manipulovateľného trénera, ktorý následne bude v takom duchu vychovávať a trénovať svojich hráčov. A takýto tréner v krízových situáciách nebude odvážny, nebude tvorivý, nepovedie svojich hráčov za víťazstvom, ale bude alibisticky brániť a vyčkávať na chybu súpera. Takto vedení hráči to dostanú hlboko do svojej hráčskej DNA a tak sa budú správať a hrať aj na reprezentačnej úrovni, kde nám nastavia zrkadlo kreatívni a odvážni súperi. Je jasné, že naši hráči v takejto konfrontácii budú ťahať za kratší koniec povrazu a po prehre sa na ich hlavy znesie vlna posmešnej kritiky a všeobecné konštatovanie, akých hráčov-snehuliakov to vychovávame? Zase sa začne kolotoč otázok, mudrovania, prečo napríklad Švédi majú takých odvážnych, sebavedomých a tvorivých hráčov, prečo to severania dokážu a my nie? Aj tieto dni nám dávajú jasnú odpoveď. Tých prečo, je a bude veľa.

Pýtate sa dokedy to bude trvať? Dovtedy, pokiaľ sa nenájdu odvážni, múdri a odhodlaní ľudia, ktorí na našom malom Slovensku nezačnú meniť myslenie a konanie nás všetkých. Ak stále budeme sami seba presviedčať, že na slovenskú mentalitu je najlepší malý dvor a veľký bič, či najlepšie je alibistické rozhodnutie po vzore: nech je vlk sýty aj ovca celá, potom sa nikde neposunieme. Ak sa chceme posunúť, potrebujeme dorásť na múdre a novátorské rozhodnutia, aj za cenu rizika a rozumnej konfrontácie.

Inšpiratívnych ľudí, ktorých nám závidí celý svet, máme aj u nás veľa, čo tak sa inšpirovať od nich? Dlhé roky nám to ukazuje svojimi výkonmi náš fenomenálny cyklista Peter Sagan. Tak prečo to neskúsiť?

Pamätáte si na video, ktoré obletelo celý svet, ako si Peter asi 30kilometrov pred cieľom vypýtal imbusák, ktorým si opravil uvoľnené riadidla svojho bicykla? Vedel, že nemôže zastaviť a zosadnúť, ináč sa mu jeho súperi vzdialia a jeho sen o víťazstve na prestížnych pretekoch Paríž-Roubaix sa rozplynie, ako para nad hrncom. Na rozdiel od väčšiny našich klubových funkcionárov Peter Sagan má vo svojej DNA hlboko zakorenenú mentalitu víťaza, buldodžiu húževnatosť a zmysel pre fair-play. Hoci mohol zosadnúť a alibisticky sa vyhovoriť na nepriazeň osudu, technické problémy, zostal v sedle svojho bicykla, zabojoval a zvíťazil. Média po tomto triumfe písali, že Sagan našiel NEBO v PEKLE severu.

Škoda, že kompetentní, ktorí rozhodovali o forme reštartu našej futbalovej súťaže, takéto kvality nehľadajú v sebe, vedome, či nevedome ich potláčajú alebo žeby len nesledovali cyklistiku a fenomenálneho Sagana? Inak, by aj oni hľadali futbalové NEBO v súčasnom športovom marazme…

Miroslav Mackulín, inšpirované životom …

Páčil sa Vám článok? Prepošlite ho ďalej: