Dievčenský futbal na východnom Slovensku je na vzostupe

Dievčenský futbal na východnom Slovensku je na vzostupe. Jasným dôkazom toho je počet hráčok nominovaných Petrom Januškom na kontrolný zraz reprezentačného tímu do 15 rokov. Tréner regionálnych dievčenských výberov Východoslovenského futbalového zväzu, koordinátor dievčenskej zložky CFT ACADEMY Slovakia a autor projektu „Chcem byť reprezentantka“ Erik Makó hovorí nielen o nástupe talentovaných generácií, ale pozitívne hodnotí aj prácu v kluboch.

Koncepčná práca v kluboch s talentovanými hráčkami prináša svoje ovocie aj na východnom Slovensku. Inšpiratívnym príkladom je nominácia trénera slovenskej reprezentácie WU-15 Petra Janušku, v ktorej sa objavilo až sedem východniarok – Viktória Cuperová, Sofia Dupkalová (obidve Partizán Bardejov BŠK), Jana Jusková, Lesana Luptáková, Simona Chomová (všetky 1. FC Tatran Prešov), Michaela Ferencová (FC Košice) a Adela Vašáková (FK TJ Sokol Brezovica). Medzi náhradníčkami figurovali Nina Čobejová, Vanesa Vojsová (obidve Partizán Bardejov BŠK), Nicol Eperješiová, Michaela Ivanová (obidve 1. FC Tatran Prešov) a Anna-Mária Ufnárová (FK Humenné).

Všetky dievčatá prešli nielen zrazmi na úrovni VsFZ, v drese ktorého reprezentovali kraj na regionálnych turnajoch, ale aktívne sa zapojili aj do projektu „Chcem byť reprezentantka“. „Dievčenský futbal je na vzostupe. Vidieť to nielen na tom, že ho chce hrať stále viac a viac dievčat. Našou nádejou je predovšetkým narastajúci počet talentov so správnym entuziazmom. Futbal bol síce vždy mimoriadne populárny šport, no za týmto pozitívnym progresom treba vidieť v prvom rade angažovanosť niektorých klubov a ľudí v nich, ktorí dnes pracujú s iným prístupom, filozofiou a víziou. Už to nie je iba podmienka mať družstvo žiačok, ale bavíme sa o ich jasnej koncepcii,“ uviedol Erik Makó.

Práve tento moment ho inšpiroval k tomu, aby do praxe implementoval projekt „Chcem byť reprezentantka“, na ktorom spolupracuje s jeho spoluautorom, uznávaným mentálnym koučom, Miroslavom Mackulínom, zakladateľom mojkouc.com. Základnou myšlienkou je sústrediť talentované hráčky, ktoré počas viacerých dní absolvujú tréningové jednotky s dôrazom na konkrétne individuálne zručnosti. Naposledy sa stretli dievčatá v Hlinnom, kde opäť nechýbal ani mentálny koučing, v rámci ktorého sa zamerali na hodnoty ako výzva, húževnatosť, odhodlanie, či radosť z víťazstva. Kým doteraz sa kempov zúčastňovali futbalistky v kategórie WU-14, tento rok pribudnú kempy pre WU-13 a budúci rok vytvorí E. Makó priestor aj pre dievčatá WU-12. „Samozrejme, v rámci každej vekovej kategórie sa sústredíme na odlišné detaily, no cieľom je, aby každé z dievčat bolo na svojom poste rozdielovou hráčkou. K tomu patrí nielen skvelá technika, ale aj práca s priestorom a sebavedomie, bez ktorého sa nedá robiť žiadny šport. Preto s babami veľa komunikujeme, či už individuálne alebo počas teambuildingov,“ pripomenul E. Makó.

Páčil sa Vám článok? Prepošlite ho ďalej: