Futbal nie je len mužský šport. Dievčatá ho hrajú so šarmom

GIRALTOVCE. Mýtus o tom, že futbal je mužský šport už dávno neplatí.

Ak ste niekedy zavítali na mládežnícky zápas, možno ste sa stretli s tým, že v záplave chlapcov pobehovali dievčatá, ktoré ich po futbalovej stránke možno aj prevyšovali. Keď vás však dej duelu naplno pohltil, zrejme ste aj zabudli venovať pozornosť tomu, že spolu hrajú rozdielne pohlavia. Ženský futbal má už dnes vo svete hry hier svoje neoddeliteľné miesto. Zaujímalo nás, čo na to hovoria odborníci. Ide podľa nich spojenie dievčatá a futbal dokopy?

Netreba porovnávať. Majú sa dopĺňať

„Som presvedčený, že spojenie nielen môže, ale aj skvele funguje. V posledných rokoch popularita ženského futbalu celosvetovo rastie a verím, že to tak môže byť aj na Slovensku. Je tu však jedno alebo viac ale,“ hovorí mentálny kouč Miroslav Mackulín.

Svoj názor na túto tému nám poskytol aj Erik Makó, koordinátor dievčenskej zložky CFT Academy a tréner regionálnych výberov Východoslovenského futbalového zväzu, ktorý má dievčatá pod palcom aj v MFK Vranov nad Topľou.

„Chlapci sú dravejší a viac futbal prežívajú. Dievčatá ho hrajú so šarmom, sú možno o čosi kreatívnejšie a úplne inak si to užívajú. Do štrnástich rokov je to medzi oboma pohlaviami prakticky rovnaké a je bežná vec, že dievčatá hrajú v tíme s chalanmi rovnocennú partiu, fyzicky, rýchlostne a dokonca už aj technicky. S nástupom testosterónu u chlapcov nastáva obrovský rozdiel,“ vraví dlhoročný gólman Vranova a naposledy Strážskeho, ktorý je v 33 rokoch rozhodnutý zavesiť rukavice na klinec a pokračovať v Strážskom ako tréner štvrtoligového áč­ka.

„Samozrejme, rozdiel medzi poňatím mužského a ženského futbalu tu bude stále. Hlavne vo fyzickom ponímaní, vytrvalosti či sile. Preto si myslím, že porovnávať mužský a ženský futbal nie je namieste. Oba sa ale môžu vzájomne inšpirovať a dopĺňať. To, v čom sa môžu muži vo veľkom inšpirovať od žien, je emočná stránka,“ podotkol Mackulín.

Vo svete úroveň rastie. U nás môže tiež

Pri debate o perspektíve slovenského ženského futbalu sa dostávame k slovíčku „ale“, ktoré Miroslav Mackulín spomenul v úvode.

„Potrebujeme sa pre dobro veci spájať a zmeniť myslenie tak, že ide o veľkú výzvu. Nie zbytočnú záťaž. Ak kompetentní prijmú efektívne systémové opatrenia podložené rozumným financovaním, som presvedčený, že o pár rokov môžu byť naše mládežnícke reprezentácie pozitívnym európskym prekvapením,“ tvrdí známa persóna vo východoslovenských športových kruhoch.

O tom, že nehodlá sedieť doma so založenými rukami, ale snaží sa ich priložiť k dielu svedčí fakt, že práve s Erikom Makóom odštartovali zhruba pred rokom projekt, ktorého cieľom je vybudovať reprezentačný „inkubátor“ pre hráčky vo veku od 12–14 rokov.

„V rámci futbalových kempov sa snažíme čo najvernejšie simulovať reprezentačné podmienky na rozvoj hráčok po stránke kondičnej, technickej, mentálnej a taktickej,“ prezradil Mackulín.

Erik Makó, ktorý s ročníkom 2007 dokázal v uplynulom období triumfovať na viacerých celoslovenských turnajoch, vďaka čomu mohli mladé futbalové talenty vidieť na vlastné oči kvalifikačný zápas Chorvátsko – Slovensko v Rijeke, dodáva: „Vidíme, že aj FIFA podporuje na globálnej úrovni ženský futbal, podľa nedávneho vyhlásenia má doň smerovať miliarda dolárov. Dostáva sa mu oveľa viac pozornosti, v televízii sleduje ženské zápasy čoraz viac divákov a myslím si, že to pôjde ešte hore.“

Páči sa im, že sa hrá nohami

Dôkazom toho, že mladé futbalistky sa medzi chlapcami rozhodne nestratia, bol aj minulotýždňový 14. ročník Memoriálu Juraja Mackulína v Giraltovciach, na ktorý sme zavítali.

Prím na ňom hrali nielen vranovské družstvá, ale aj 1. FC Tatran Prešov. Práve mladé „koňarky“ získali väčšinu individuálnych ocenení.

„Futbal je dobrý šport. Páči sa mi, že sa v ňom hrá nohami. Veľa našich kamarátov a kamarátok ho hrá tiež, takže to berú normálne,“ povedala nám 12-ročná Nina Nedoroščíková.

Jej rovesníčka a spoluhráčka Katarína Bučková prezradila svoju futbalovú túžbu. „Chcela by som sa dostať do reprezentácie a dosiahnuť v nej čo najviac úspechov,“ usmiala sa.

Ak sa im podarí aspoň čosi odkukať od svojich hráčskych vzorov, nemuselo by to byť nereálne. „Zo žien sa nám páči Američanka Alex Morganová. Z mužov Messi a Salah. A z obrancov ešte Van Dijk,“ súkali jedno meno za druhým šikovné stredopoliarky, ktoré v Tatrane nastupujú za chlapčenskú kategóriu U12 a dievčenskú U13 a U15.

Žofčák: V zahraničí je to bežná vec

Pre mladé futbalové talenty je dôležité mať svoje vzory. Aj na to mysleli organizátori turnaja v Giraltovciach. Po palubovke sa v rámci exhibičného zápasu preháňali a pri odovzdávaní cien potriasali deťom pravicou ligoví hráči ako Igor Žofčák, Dalibor Takáč, Martin Regáli, Oliver Podhorin či Dominik Kunca.

Ako vníma ženský futbal najskúsenejší z nich? „Je vidieť, že ide do popredia. V zahraničí je to už bežná vec a pomaly sa dostáva aj na Slovensko. Myslím si, že je to fajn,“ pochvaľuje si súčasný trend bývalý 14-násobný slovenský reprezentant a v súčasnosti kapitán fortunaligových Michaloviec Igor Žofčák. V jeho šľapajach ide syn Denis, ktorý okrem futbalu hráva aj hokej. A čo ak by raz mal dcéru? Dal by ju tiež na futbal? „Záležalo by to v prvom rade od toho, či by ona sama mala k tomu vzťah,“ dodal Žofčák.

(dd)

Zdroj: https://presov.korzar.sme.sk/…-sarmom.html

Páčil sa Vám článok? Prepošlite ho ďalej: